I naše stromy už jsou bílé

Byli jsme se projít o víkendu až na konci zahrady, na kopci, odkud máme pěkný výhled nejen na celou naši zahradu, ale odkud vidíme i do sousedních ovocných sadů. Překvapilo nás, že jen ve dvou zahradách, jedna je naše, mají ovocné stromy bílé kmeny. Přitom tu stále bydlí lidé, stále se starají o zahrady a kromě nás a souseda, jediných „běličů“, jsou to všechno starousedlíci, někteří starší než my, jiní zase o něco mladší.

Zajímavé zjištění, že pouze lidé, co přišli na vesnici hospodařit z města, se uprostřed zimy postarají o své ovocné stromy. Domácím je jedno, že co se stane? Zřejmě ano. Už po minulé roky jsme slyšeli věty typu „Co už, stalo se, co se dá dělat“ a je jedno, jestli se týkaly jarních mrazů, divoké zvěře nebo čehokoliv jiného. Dosud jsem si myslel, že ve vesnici žijí evangelíci, ale ukazuje se, že jsou to fatalisté. Jak přijde, tak bude, jak padne, tak zůstane ležet. I ty sáňky od minulého měsíce v zahradě, i ten vánoční stromeček i s ozdobami před rokem či PET láhev na louce od léta.

Nechce se mi věřit, že by staří vesničané nevěděli, jak se postarat o ovocné stromy v zimě. Vždyť tady jde o to, kolik ovoce budou mít tuto podzim. Vždyť pokud i nebudou jíst všechny jablka, hrušky či švestky, co se urodí, mnoho z nich končívá v soudcích a jde na zpracování do obecní pálenice. A není jedno, jestli mám nebo nemám o třetinu ovoce více a jestli mi strom, dávající úrodu nevykape.

Kmeny stromů bílé od vápna

My jsme rozmíchali půl kila vápna se třemi litry vody a širokým štětcem na bílo přetřeli kmeny i začátky větví našich malých ovocných stromků. Když je kmen tmavý a zasvítí na něj slunce, zahřeje se a pustí mízu z kořenů do koruny. Na jaře skvělá věc, uprostřed zimy pohroma. Když najednou začne mrznout, může se takový kmen rozpraskat. Stromu to nepřidá, snadno může vykapat. Přišli bychom nejen o letošní úrodu, ale museli bychom suchý strom vybrat a vysadit nový. A pár let si počkat na novou úrodu. To by byla škoda, jen proto, že jsem v zimě líný.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s