Srny nemají šanci

Když přijedeme v zimě do zahrady, vždy se nejdříve projdeme po celém pozemku. Zkontrolujeme stav stromů i ovocných keřů, nahlédneme na mulčované záhony, podíváme se, jak se daří hroznu ve vinohradu. Doplníme do krmítka sýkorkám slunečnici a samozřejmě obejdeme po obvodu celou zahradu, abychom zkontrolovali stav oplocení. Nejlépe se zahrada kontroluje, když je pod sněhem.

Na sněhu totiž nejlépe vidět stopy. Tedy nejlepší je to tehdy, když žádné stopy vidět nejsou. Naštěstí to je už teď vždy takto. Sem tam vidět, kudy proběhla kočka od jedněch sousedů k druhým, pod stromy znát, že tu dováděli ptáčci. Ale žádné stopy po srnách, jako jsme to našli loni. Díky dvěma našim sousedům a jejich lhostejnosti přeskočili srnky všechny ploty až k našim jabloním a hrušním, na kterých se podepsali jejich řezáky na koncích větviček.

V takové situaci je nejlepší okamžitě aplikovat pachové odpuzovače. Původně jsou určeny k ochraně pozemků před divokým rytím divokých prasat, ale máme ověřeno, že dokáží odehnat i srny a jeleny. Nevydrží to však věčně, v závislosti na počasí je třeba opakovat nástřik každé dva či tři týdny.

Samozřejmě je ideální, když je možné pozemek oplotit. Jenže zjistit takovou srnčí pohromu v lednu a čekat do března, to by byla hotová katastrofa pro celý ovocný sad. Naštěstí existuje způsob, jak budovat plot i uprostřed zimy. Stačí znát ty správné postupy a nebát se toho.

Když teď v zimě přijdeme do zahrady, je to příjemný pohled. Přestože máme možnost chodit jen o víkendu, nemáme obavy před srnčí a jelení zvěří. Jejich stopy sice vidíme za vnějším plotem, ale vysoké svařované pletivo na sloupech, osazených v zemních šroubech spolu s pachovým odpuzovačem je drží v uctivé vzdálenosti od našich stromků.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s