Zeleninu už máte zasetou?

Přestože si mnoho zahrádkářů sazenice zeleniny pravidelně kupuje na tržnici, není nad to umět si sám sazenice vypěstovat a ještě lépe z vlastního osiva. Můžete namítnout, že semen je všude dost, prodávají je nejen specializované zahrádkářské prodejny, ale i kdejaké supermarkety. V tomto bych nebyl až takový optimista, protože může přijít na psa mráz.

Optimální čas na výsadbu zeleninových sazenic do půdy je někde v polovině května, kdy skončí dny s rizikem nočních přízemních mrazíků. Ty dokáží někdy zdevastovat kvetoucí ovocné sady, takže se zeleninou je dobré počkat, dokud toto riziko přejde.

Z toho vychází jako nejlepší čas výsevu rajčat, okurek, dýně či jiných sazenic na polovičku března. Výjimkou je paprika, která má delší dobu klíčení a proto se vysévá už lednu. Není pozdě vysít semena papriky i v únoru, a ačkoliv březen je už pozdní čas, ale v dobrých podmínkách (dost světla a také tepla) dokáží pozdě seté sazenice doběhnout zameškané. Zejména pokud máte k dispozici skleník či dobře větrané pařeniště.

Dobré zkušenosti jsou také s pěstováním sazenic zeleniny na oknech v paneláku, nejlépe samozřejmě na jih orientovaných oknech. Pro první dny a v případě zatažené oblohy je dobré snížit teplotu vzduchu pod 17 ° C a nezapomínat větrat.

Vlastní semena vám zaručují stálost odrůdy přizpůsobené vaší zahradě. V obchodech se stále častěji setkáváme s osivem označenými F1, což jsou hybridy vyšlechtěné právě na první úrodu, ale nevhodné pro pěstování ze semen z plodů této úrody. Nikdo totiž neví, co z těch semen vyroste.

Můžeme jen spekulovat, zda je to úmysl, abychom museli každý rok kupovat nové a nové osivo a co se stane, pokud většina lidí na vesnicích přijde o semena starých tradičních odrůd zeleniny. Vědci nás starší hladomorem po vyhynutí včel, ale mnohem větším problémem může být ztráta dostupnosti osiva bez patentové ochrany a šířeného v podstatě zdarma.

Proto by se měl snažit každý domácí pěstitel zeleniny získávat kromě kvalitních plodů pro sebe a svou rodinu i kvalitní osivo a snažit se o pěstování vlastních sazenic. Je to jedna z cest k finanční a potravinové soběstačnosti.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s